1palindr
του Αλέξανδρου Κ. Μυροφορίδη MD, Γαστρεντερολόγου - Ηπατολόγου, Επεμβατικού Ενδοσκόπου Πεπτικού και Χοληφόρων

Στην σύγχρονη εποχή την οποία ζούμε με τους ταχείς ρυθμούς και το υπέρμετρο άγχος της καθημερινότητας, έχει αυξηθεί σημαντικά το ποσοστό των ανθρώπων που ταλαιπωρούνται από παθήσεις των οποίων η εμφάνιση, αλλά κυρίως η εξέλιξη εξαρτάται, άμεσα ή έμμεσα, και από ψυχοκινητικούς παράγοντες. Μία από αυτές τις παθήσεις είναι και η γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση (ΓΟΠΝ).

7

Η Κλινική ΓΕΝΕΣΙΣ έγινε η πρώτη Κλινική στην Βόρεια Ελλάδα που πιστοποιήθηκε με επιτυχία σύμφωνα με την Ευρωπαϊκό Πρότυπο EN 15224: 2012 από τον επίσημο φορέα πιστοποίησης TUV AUSTRIA HELLAS!

periodiko1

Άρθρο της Αντωνίας Καραγλάνη (Υποδιευθούνουσα, Κλινική ΓΕΝΕΣΙΣ - Μαία, MSc) στο τεύχος 04 του περιοδικού babyonline.

Ο μητρικός θηλασμός είναι η προέκταση της ενδομήτριας ζωής, ένας αυλός που οδηγεί το βρέφος από το ενδομήτριο στο κοινωνικό περιβάλλον. Ο Πλούταρχος, στο έργο του “Περι Παίδων Αγωγής”, αναφέρει: “...είναι ανάγκη οι ίδιες οι μητέρες να θηλάζουν τα παιδιά τους γιατί και στοργικότερα και με φροντίδα περισσότερη θα τα περιποιηθούν. Αυτές, που είναι φυσικό, από μέσα τους και από την κοιλιά να αγαπάνε τα παιδιά τους...” .

help 5

Η Kelly Emery, σύμβουλος θηλασμού IBCLC στο νοσοκομείο Metro Health στο Michigan των Ηνωμένων Πολιτειών Αμερικής και ιδιοκτήτρια του δικτυακού τόπου baby beloved inc (www.babybelovedinc.com), επισκέφθηκε την Κλινική ΓΕΝΕΣΙΣ με σκοπό την ανταλλαγή πολύτιμων απόψεων πάνω στο ζήτημα της υποστήριξης και προώθησης του μητρικού θηλασμού, για το οποίο η Κλινική ΓΕΝΕΣΙΣ έχει ιδιαίτερη ευαισθησία και είναι πρωτοπόρος.

gym
Η εγκυμοσύνη αποτελεί την πιο σημαντική και ευχάριστη περίοδο στην ζωή της γυναίκας. Η ισορροπημένη διατροφή, η ψυχική ηρεμία και η σωματική άσκηση σε όλη την διάρκεια της κύησης, αποτελούν τον ιδανικό συνδυασμό κάνοντας την εγκυμοσύνη μια μοναδική εμπειρία.

mitri 7

Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε για ακόμα μια φορά το σεμινάριο με θέμα "Τα μυστικά του θηλασμού. Όλα όσα θέλει να μάθει και πρέπει να ξέρει η νέα μαμά" που διεξήχθη το Σάββατο 17 Ιουνίου στην Κλινική ΓΕΝΕΣΙΣ από τον διαδικτυακό τόπο mitrikosthilasmos.com. Η αίθουσα επιστημονικών εκδηλώσεων της ΓΕΝΕΣΙΣ γέμισε από εγκυμονούσες αλλά και νέες μανούλες, με σκοπό να ενημερωθούν και να εκπαιδευτούν σε θέματα σχετικά με τον μητρικό θηλασμό.

της Δρ. Ευγενίας Ζορμπάς, Επιστημονικής υπεύθυνης του Τμήματος Εμβρυομητρικής Ιατρικής και Προγεννητικού Ελέγχου ΓΕΝΕΣΙΣ

Τα εξειδικευμένα υπερηχογραφήματα κατά τη διάρκεια της κύησης αποτελούν βασικό κομμάτι του προγεννητικού ελέγχου, δεδομένου του ρόλου τους στον εντοπισμό δομικών και αναπτυξιακών προβλημάτων των εμβρύων έγκαιρα, ώστε να αντιμετωπίζονται με όσο το δυνατό καλύτερο τρόπο. Πραγματοποιούνται από γιατρούς εξειδικευμένους στον τομέα της Εμβρυομητρικής Ιατρικής, που αποτελεί κλάδο της Μαιευτικής ειδικότητας.

Clipboard01

H Κλινική ΓΕΝΕΣΙΣ, η μεγαλύτερη Μαιευτική - Γυναικολογική - Χειρουργική Κλινική στην Βόρειο Ελλάδα, αποτελεί έναν από τους βασικούς χορηγούς στο «3ο Πανελλήνιο Σεμινάριο Ψυχοσωματικής στη Μαιευτική Γυναικολογία» το οποίο θα διεξαχθεί στο Electra Palace Hotel στην Θεσσαλονίκη, το Σάββατο 17 Ιουνίου 2017.

stop cancer

Ο καρκίνος του παχέος εντέρου είναι ένας κακοήθης όγκος, που αναπτύσσεται στην εσωτερική επιφάνεια του παχέος εντέρου. Η πιθανότητα ενός ατόμου να αναπτύξει στη διάρκεια της ζωής του τη νόσο είναι 5-6% και το 1/3 πεθαίνει από τη νόσο. Σχεδόν όλοι οι καρκίνοι του παχέος εντέρου δημιουργούνται από πολύποδες. Οι πολύποδες είναι καλοήθεις όγκοι που προβάλλουν μέσα στο έντερο.

Patient fertig

dc siegel preferred partner hospitalelitour

tuv

Genesis tuvNEW