Νέα & Αρθρογραφία

116345509 2202509313225748 5783847211177503064 o

Η Κλινική #ΓΕΝΕΣΙΣ ανακοινώνει την έναρξη λειτουργίας της νέας Μονάδας Εξωσωματικής Γονιμοποίησης, Fertilia by Genesis, όνομα που παραπέμπει στην #γονιμότητα και τη #μητρότητα, γένους θηλυκού πάντα!

• Δεδομένης της αύξησης των κρουσμάτων στη χώρα μας και της απαραίτητης διαφύλαξης της ασφάλειας των ασθενών, των συνεργατών ιατρών και του προσωπικού της Κλινικής, από Δευτέρα 3 Αυγούστου 2020 θα ισχύουν τα ακόλουθα μέτρα:

106969343 6204446568964 2712577354779421004 n

Αποθανατίστε τις πρώτες μαγικές ημέρες του μωρού σας με τις πιο τρυφερές εικόνες που θα κρατήσουν για μια ζωή! Η ΓΕΝΕΣΙΣ ΜΑΙΕΥΤΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ προσφέρει σε 2 τυχερούς μια επαγγελματική φωτογράφιση του μωρού σας στο ειδικά διαμορφωμένο στούντιο της επαγγελματία φωτογράφου Κατερίνας Πουλτουχίδου (www.newbornphoto.gr) στην Θεσσαλονίκη.

ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΕΔΩ

104193478 2150010235142323 5713723547851456961 o

Κατόπιν νεότερης ενημέρωσης από τις δημόσιες Υπηρεσίες Αιμοδοσίας σχετικά με τα μειωμένα αποθέματα μονάδων αίματος και παραγώγων λόγω αυξημένων αναγκών, η Κλινική ΓΕΝΕΣΙΣ, σε συνεργασία με την Euromedica - Αρωγή Θεσσαλονίκης, διοργανώνουν την Πέμπτη 25 Ιουνίου 2020 κοινή ημέρα Εθελοντικής Αιμοδοσίας στην αίθουσα επιστημονικών εκδηλώσεων της #ΓΕΝΕΣΙΣ (ισόγειο).

102939015 2146662465477100 899406364569091639 n

Καθότι οι ξεναγήσεις στην Κλινική ΓΕΝΕΣΙΣ έχουν ανασταλεί προσωρινά στα πλαίσια των προληπτικών μέτρων έναντι του COVID-19, σας προσκαλούμε να ξεναγηθείτε ηλεκτρονικά στους χώρους της πιο σύγχρονης Μαιευτικής - Γυναικολογικής - Χειρουργικής Κλινικής στην Β. Ελλάδα, μέσω της υπηρεσίας Εικονικής Περιήγησης (360 Virtual Tour) που είναι διαθέσιμη στην ιστοσελίδα της Κλινικής!

5 asterwn

Η Κλινική ΓΕΝΕΣΙΣ, η μεγαλύτερη μαιευτική Κλινική στη Β. Ελλάδα, συνεχίζει να σας προσφέρει τις μοναδικές υπηρεσίες των Μονόκλινων δωματίων Lux με έκπτωση 15%-25% και των Σουιτών με έκπτωση 30%!

Στα πλαίσια ενός γενναίου επενδυτικού σχεδίου, η Κλινική ΓΕΝΕΣΙΣ προχώρησε στην μετατροπή 2 χειρουργικών αιθουσών σε πλήρως ψηφιακές (στο επίπεδο OR1 της STORZ) με την προμήθεια νέων λαπαροσκοπικών πύργων με 3D οθόνες 4Κ, νέων προβολέων με ενσωματωμένη κάμερα (για την οπτική μεγέθυνση του χειρουργικού πεδίου), ψηφιακού συστήματος διαχείρισης όλων των παραμέτρων του χειρουργείου με touch screens, επιτοίχια οθόνη 55’, room camera για απομακρυσμένη σύνδεση και υπέρηχο με κεφαλές (διεγχειρητική, λαπαροσκοπική και διορθική). Παράλληλα, το σύστημα θα διασυνδέεται με σύστημα αρχειοθέτησης & επεξεργασίας εικόνων (PACS), παρέχοντας έτσι την δυνατότητα στον ιατρό να έχει πρόσβαση σε απεικονιστικές εξετάσεις (μαγνητικού τομογράφου, αξονικού τομογράφου κλπ.) του ασθενή.

seminario vaptisma mitrotitas

Η Κλινική ΓΕΝΕΣΙΣ, ανταποκρινόμενη στην απαίτηση των μελλοντικών γονέων για πολύτιμες συμβουλές σε σχέση με τον τοκετό και τη μητρότητα, συνεχίζει μέσω διαδικτύου το επιτυχημένο εβδομαδιαίο σεμινάριο «Βάπτισμα Μητρότητας»!

Εφαρμογή μέτρων κατά της διασποράς του νέου κορωνοϊού Covid-19 στην Κλινική ΓΕΝΕΣΙΣ

1. Κατάργηση πρωινού επισκεπτηρίου για όλους τους τύπους των εσωτερικών περιστατικών.
  2. Το απογευματινό επισκεπτήριο (17:00-19:00) ισχύει για έναν μοναδικό συνοδό ανά νοσηλευόμενο, ο οποίος θα δηλώνεται κατά την εισαγωγή.
  3. Για τον συνοδό αυτόν, θα απαιτείται η διενέργεια εξέτασης PCR η οποία μπορεί να διενεργηθεί σε πιστοποιημένο εργαστήριο ή στην Κλινική ΓΕΝΕΣΙΣ.
  4. Ο συνοδός επιτρέπεται να εισέρχεται στην Κλινική και εκτός του απογευματινού ωραρίου επισκεπτηρίου, αποκλειστικά και μόνο για τις διαδικασίες της εισαγωγής, τις διαδικασίες του εξιτηρίου και την διεκπεραίωση διαδικασιών, αλλά ΔΕΝ θα επιτρέπεται να ανεβαίνει στους νοσηλευτικούς ορόφους.
  5. Εξαίρεση αποτελεί η νοσηλεία σε μονόκλινα δωμάτια, όπου εκεί θα επιτρέπεται η παραμονή του συνοδού (με την άνω προϋπόθεση διενέργειας εξέτασης PCR).
  6. Για τις λοιπές χειρουργικές επεμβάσεις (πλην τοκετών), το επισκεπτήριο απαγορεύεται.
  7. Για τα επείγοντα περιστατικά, είναι απαραίτητη η διενέργεια εξέτασης PCR, η οποία πραγματοποιείται εντός της Κλινικής. Οι ασθενείς θα πρέπει να ακολουθούν τις οδηγίες του προσωπικού για την ασφάλεια όλων.
  • Ασθενείς από χώρες του εξωτερικού:

Για την περίθαλψη και νοσηλεία ασθενών από χώρες του εξωτερικού, είναι απαραίτητη η διενέργεια εξέτασης PCR εντός 48 έως 72 ωρών από την άφιξη τους στην Ελλάδα. Οι ασθενείς για εξετάσεις ή μικροεπεμβάσεις που έχουν αφιχθεί πρόσφατα από το εξωτερικό, συνίσταται να προσέρχονται από 48 έως 72 ώρες μετά την άφιξη τους στην χώρα, εφόσον δεν είναι επείγουσα ανάγκη.

• Μέτρα Ατομικής Προστασίας:

Δεδομένης της εξάπλωσης του Covid-19 στην κοινότητα, επιβάλλεται να τηρούνται όλα τα προβλεπόμενα Μέτρα Ατομικής Προστασίας (διαρκής εφαρμογή μάσκας με τον ενδεδειγμένο τρόπο, συχνή απολύμανση & αντισηψία χεριών, κοινωνική απόσταση, περιορισμός κινήσεων εντός Κλινικής, αποφυγή συνωστισμού). Η διαρκής εφαρμογή Μέτρων Ατομικής Προστασίας είναι ο μοναδικός τρόπος προστασίας.

ΕΚ ΤΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ & ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΛΟΙΜΩΞΕΩΝ ΤΗΣ ΚΛΙΝΙΚΗΣ ΓΕΝΕΣΙΣ