GENESIS Photo 3

Προς ενημέρωση του κοινού και για την δική του ασφάλεια, παρατίθενται ακολούθως οι νεότερες αποφάσεις της Επιτροπής Νοσοκομειακών Λοιμώξεων της Κλινικής ΓΕΝΕΣΙΣ σχετικά με τη διαχείριση του COVID-19 εντός των χώρων της Κλινικής (κατά περίπτωση).

ΤΟΚΕΤΟΙ
ΕΓΚΥΟΣ

• Αν δεν έχει: Διενέργεια RAPID και PCR ΓΕΝΕΣΙΣ
  • Επείγον  (εμβολιασμένοι και μη):  Εισαγωγή με RAPID, εν αναμονή του PCR

• Είσοδος με υφιστάμενο PCR
  • Αν δεν υπάρχει PCR: Διενέργεια PCR ΓΕΝΕΣΙΣ και αναμονή
  • Επείγον (τοκετός σε εξέλιξη): Για εμβολιασμένους -> Εισαγωγή με RAPID, εν αναμονή του PCR.  Για μη εμβολιασμένους -> Διενέργεια PCR  και αναμονή

ΛΕΧΩΪΔΕΣ

• Είσοδος με PCR
  • Διαμονή σε μονόκλινο χωρίς μετακίνηση ή δυνατότητα αλλαγής με άλλο συνοδό
  • Διαμονή σε 2κλινο – 3κλινο: Την 2η ημέρα -> επίσκεψη με το υπάρχων PCR για μισή ώρα μόνο στο σαλόνι του ορόφου, την 3η ημέρα  -> επίσκεψη με νέο RAPID TEST για μισή ώρα μόνο στο σαλόνι του ορόφου
  • Διενέργεια εξιτηρίου χωρίς απαίτηση για διαγνωστικό έλεγχο

ΕΠΑΠΕΙΛΟΥΜΕΝΕΣ ΚΥΗΣΕΙΣ
ΝΟΣΗΛΕΥΟΜΕΝΗ

• Αν δεν υπάρχει PCR: Διενέργεια RAPID και PCR ΓΕΝΕΣΙΣ
  • Διενέργεια RAPID ανά 7 ημέρες

• RAPID όλοι οι συνοδοί
  • Επισκεπτήριο μισή ώρα την ημέρα μόνο στο σαλόνι του ορόφου
  • Διενέργεια PCR ανά 10 ημέρες

ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΑΣΘΕΝΩΝ
ΝΟΣΗΛΕΥΟΜΕΝΟΣ/Η

• Αν δεν υπάρχει PCR: Διενέργεια RAPID και PCR ΓΕΝΕΣΙΣ

• Είσοδος με PCR για όλους τους συνοδούς
  • Διαμονή σε μονόκλινο χωρίς μετακίνηση ή δυνατότητα αλλαγής με άλλο συνοδό. Συνοδός με RAPID: Δυνατότητα να δει τον/την νοσηλευόμενο/η στον χώρο αναμονής του ορόφου -1 μετά το πέρας της επέμβασης και μετά να αποχωρήσει
  • Ώρες ισχύος: RAPID 24 ωρών, PCR 48 ωρών

ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ ΑΣΘΕΝΩΝ (εξωτερικά ιατρεία, γαστρεντερολογικό)

• Εισαγωγή με RAPID TEST
  • Πλην ΜΙΥΑ Fertilia by Genesis, ΔΕΝ επιτρέπεται συνοδός
  • Ώρες ισχύος: RAPID 24 ωρών

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ (ΚΑΡΔΙΟΤΟΚΟΓΡΑΦΟΣ, ΥΠΕΡΗΧΟΙ, ΑΞΟΝΙΚΟΣ - ΜΑΓΝΗΤΙΚΟΣ ΤΟΜΟΓΡΑΦΟΣ, ΕΜΒΡΥΟΜΗΤΡΙΚΟ)

• Διενέργεια με RAPID TEST
  • ΔΕΝ επιτρέπεται συνοδός (πλην τμήματος Εμβρυομητρικού ελέγχου / συνοδός με RAPID TEST)
  • Ώρες ισχύος: RAPID 24 ωρών

ΠΡΟΕΓΧΕΙΡΗΤΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ (ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΕΠΕΜΒΑΣΗ)

• ΔΕΝ απαιτείται διαγνωστικός έλεγχος
  • ΔΕΝ επιτρέπεται συνοδός

ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ (ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΟ – ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΚΟ)

• Διενέργεια με RAPID TEST μόνο επί συμπτωμάτων (πχ πυρετός)
  • Ώρες ισχύος: RAPID 24 ωρών

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΕ ΙΑΤΡΟ (εντός Κλινικής)

• ΔΕΝ απαιτείται διαγνωστικός έλεγχος

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΓΟΝΕΩΝ ΣΕ ΜΕΝΝ

• Απαιτείται PCR
  • Ώρες ισχύος: PCR 48 ωρών

ΕΚ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΩΝ ΛΟΜΩΞΕΩΝ
ΚΛΙΝΙΚΗ ΓΕΝΕΣΙΣ

276016122 672949077351575 5856416164657348388 n

womans

Η 8η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως η Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας, μια ημέρα για τον εορτασμό των κοινωνικών, οικονομικών, πολιτιστικών και πολιτικών επιτευγμάτων των γυναικών παγκοσμίως., ενώ παράλληλα τονίζει την ανάγκη δράσης και επιτάχυνσης της ισότητας των φύλων.

aima

Για ακόμα μια φορά η Κλινική ΓΕΝΕΣΙΣ διοργανώνει την Τετάρτη 2 Μαρτίου 2022 (09.00 - 13.00) ημέρα Εθελοντικής Αιμοδοσίας στην αίθουσα επιστημονικών εκδηλώσεων της Κλινικής (ισόγειο).

dsc00708 2021 11 11 19 58 53 utc

Κατά την περίοδο των Χριστουγέννων εμφανίζονται κοντά μας και γύρω μας πλειάδα εορταστικών εδεσμάτων και ροφημάτων. Ο καθένας μας όπως και η κάθε οικογένεια ακολουθεί κάποιες παραδοσιακές διατροφικές συνήθειες και οι οποίες είναι συνήθως πλούσιες σε θερμίδες, ζάχαρη και κορεσμένα λιπαρά. Συνεπώς, εύκολα περισσεύουν θερμίδες πέραν των διατροφικών αναγκών μας, κάτι που οδηγεί εύκολα σε αύξηση του βάρους σώματος. Πέραν τούτου η ποιότητα των διατροφικών μας συνηθειών αλλοιώνεται από αντίστοιχες επιλογές.

DIADIKTIAKI DECEMBER NO STICKER 2021 03

Μητρικός Θηλασμός! Ένα πολύτιμο δώρο ζωής. Σε αυτό το υπέροχο ταξίδι της μητρότητας, δίπλα στη μητέρα βρίσκεται η έμπειρη και εξειδικευμένη ομάδα επιστημόνων της Γενικής Μαιευτικής Χειρουργικής Κλινικής ΓΕΝΕΣΙΣ και της μονάδας υποβοηθούμενης αναπαραγωγής Fertilia του ομίλου Euromedica.

IMG 6379

Οι ασφαλισμένοι του ΕΟΠΥΥ θα μπορούν εφεξής να διενεργούν στη κλινική «Γένεσις» του ομίλου Euromedica αξονικές και μαγνητικές τομογραφίες με το παραπεμπτικό τους, με μοναδική επιβάρυνση την συμμετοχή τους, όπως προβλέπεται.

euromedica manday social

Η Παγκόσμια Ημέρα του Άνδρα γιορτάζεται στις 19 Νοεμβρίου κάθε χρόνο, σε περισσότερες από ογδόντα συνολικά χώρες, για να υπενθυμίζει τη συνεισφορά του άνδρα στον ανθρώπινο πολιτισμό και ιδιαίτερα στην οικογένεια, τον γάμο και τη φροντίδα των παιδιών.